10 Haz 2009

Çakma Blogcular, Altın Örümcek Saçmalığı vs. vs...

Dün Altın Örümcek ödülleri dağıtıldı. Ben de geçtiğimiz yıl sonunda Mingus'tayken yapmış olduğumuz photoshopmagazin.com sitesi dereceye girdiği için oradaydım.

Organizasyonun ciddiyeti ve güvenilirliği konusunda şüphelerim olduğunu beni tanıyanlar zaten bilirler. Oraya giderek buna kendi gözlerimle tanık olmuş olmak açıkçası egoma çok iyi geldi.

İlk olarak şunu söylemeliyim ki hayatımda bu kadar çok ödül dağıtan bir yarışma daha görmedim, bundan sonra da göremem herhalde. En iyi banner kategorisi nedir Allah aşkına?

Biz çok mu safız merak ediyorum. Oraya, "dereceye girdiniz" diye davet edildiğimizde dereceye girmekten ilk üçü mü yoksa ilk beşi mi kastediyorlar onu bile bilmiyorduk ki kaçıncı olduklarını çok öncelerden bilenler olduğunu biliyorken...

Konu açılmışken kim ne giymiş ne giymemiş diye bakınırken kıyafetlerle ödül kazanma ihtimali olanlar arasında bir bağlantı kurmaya çalıştım. Kökenlerinden kaynaklanıyor olsa gerek; "Kraliçe" edasıyla dolaşanlar gördüm. Duruşlarıyla, kıyafetleriyle, neşeleriyle "Ha ha siz bilmiyorsunuz ama ben bu gece birinci oldum" der gibilerdi...

Kimseye şirin gözükmeye çalışmak gibi bir kaygım hiç olmadı bugüne kadar. Bu nedenle açık olacağım. Bu internet camiasında (?) beni inanılmaz rahatsız eden kişiler var. Ben blogcu falan değilim, aklıma estikçe yazarım yazmam ama yazılarını, kendilerinin yazdıklarından bile şüphe ettiğim "Çakma Blogcular" var ortalıkta ve bunlar o kadar pişkinler ki ödül alacaklarını en başından beri bildikleri halde "İnanın başarın, ben başardım" nutukları çekebiliyorlar orada burada...

Gelelim ödüllere... Daha önceki duyumum dereceye girenler arasında pm ile birlikte Akbank ve Teb'in projelerinin bulunduğu yönündeydi. Bu nedenle nasıl olsa birinci olamayacağız modunun vermiş olduğu rahatlıkla biramı yudumluyor ve dakikaların geçmesini bekliyordum başından beri...Taki en iyi içerik paylaşım sitesi kategorisinde vidivodo.com birinci olduğunu görene kadar.

Şimdi soruyorum bu sitenin izlesene.com'dan, akilli.tv'den hatta youtube'den, dailymotion'dan ne farki var? Nedir onu birinci yapan? Paylaşılan videolar daha mı komikmiş ya da daha mı hızlı yükleniyormuş, ya da ne bileyim player'ının butonları daha mı güzelmiş? Biri bana açıklasın lütfen.

Şimdi iki adet ekran görüntüsünün linkini veriyorum en "iyi" içeriği kim paylaşıyor karar sizin...

1. link
2. link


Bir de...O sunucu neydi öyle? O espri yapmaya çalıştıkça ben sinir oldum.

Hiç yorum yok: